امروز: دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
کد خبر: 12800
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۶ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۱۲/۹
چاپ خبــر
Share

وقتی حرف از دانشگاه های نسل سوم و چهارم یا در واقع دانشگاه های کار آفرین زده می شود، باید بدانیم که باید شرکت های بزرگ در کنار دانشگاه ها حضور یابند و از تفکر دانشجوها استفاده کنند.

به گزارش بینا؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: پیش بینی بودجه ۷۰ هزار میلیارد ریالی برای بخش پژوهشی در سال آینده، اتفاق بی سابقه ای در کشور است.
سورنا ستاری در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و در جمع اعضای هیات علمی این دانشگاه افزود: باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.
وی تخصیص این بودجه را قدم نخست در توسعه بخش پژوهش کشور خواند و اظهار کرد: در گام بعدی باید شرایط ورود بخش خصوصی به امور پژوهشی را نیز فراهم کنیم.
وی درصد سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی در پارک های علم و فناوری را یک به ۱۵ اعلام و اضافه کرد: بخش خصوصی ۱۵ برابر دولت آورده خواهد داشت که همین امر موجب چرخیدن بیشتر و بهتر چرخ پژوهش و به دنبال آن اقتصاد مملکت خواهد شد.
ستاری با اشاره به برنامه راهبردی دولت درباره اقتصاد دانش بنیان گفت: دولت یازدهم این بحث را با جدیت دنبال کرده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افزود: اکنون شرایط به گونه ای است که به صرف فروش نفت و درآمدهای
نفتی نمی توان کشور را اداره کرد و حتی اگر نفت به بالاترین قیمت برسد باز هم در اداره کشور با مشکل روبرو خواهیم شد.
وی با بیان اینکه باید از نگاه تک بعدی به اقتصاد و تفکرات نفتی حاکم بر جامعه و خام فروشی فاصله گرفته و به سوی اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم گفت: نیروی انسانی تحصیل کرده، پایه و اساس اقتصاد دانش بنیان است که باید نسبت به بکارگیری این نیروی عظیم جدی تر باشیم.
ستاری تاکید کرد: سرمایه های اصلی ما دانشجو ها و افراد تحصیل کرده هستند و داشتن پنج میلیون دانشجو و ۳۲ میلیون نیروی انسانی بین ۲۰ تا ۴۰ ساله امتیاز بزرگی برای کشورما به حساب می آید.
وی فکر و نیروی انسانی را روح پژوهش خواند و تصریح کرد: سخت افزارها و امکانات موجود فقط تسهیل کننده راه و مسیر پژوهش هستند و همه باید به این تفکر برسند که اقتصاد مبتنی بر دانش با پول شکل نخواهد گرفت.
وی ادامه داد: وقتی حرف از دانشگاه های نسل سوم و چهارم یا در واقع دانشگاه های کار آفرین زده می شود، باید بدانیم که باید شرکت های بزرگ در کنار دانشگاه ها حضور یابند و از تفکر دانشجوها استفاده کنند.
وی حضور بخش خصوصی در زمینه های پژوهشی را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: بخش خصوصی باید جایگاه خود را درپژوهش بدست بیاورد زیرا پژوهش دولتی مانند صنعت و مسکن دولتی است و کارایی لازم و صد در صدی را ندارد.
وی همچنین با اشاره به حضور ۲۷ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد نجف آباد گفت: این رقم من را شگفت زده کرد زیرا این دانشگاه به تنهایی یک کشور به حساب می آید.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری دیروز شنبه به همراه رییس بنیاد نخبگان استان اصفهان و جمعی از استادان دانشگاه اصفهان با هدف بررسی ظرفیت های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، از کارگاه ها، آزمایشگاه ها و فضاهای آموزشی این دانشگاه بازدید کرد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار