امروز: دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
کد خبر: 13438
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
چاپ خبــر
Share

همکاران این اداره کل به ویژه مسئولان میراث شهرستان و یگان حفاظت اداره کل با قدرت تمام اقدامات لازم را درراستای حفاظت از بخش های سالم این اثر به عمل آورده وسپس تلاش داریم تا بخشهای تخریب شده این اثر منحصر به فرد تاریخی را مرمت کنیم.

بینا/ مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از ثبت اضطراری خانه تاریخی تدین در شهرستان نجف آباد در کمتر ازیک هفته خبر داد.
خانه تدین بنای تاریخی باقی مانده از دوره قاجار در نجف آباد است که چندی پیش فضای درونی آن تخریب شد.
این اثر تاریخی هزار و دویست متر مربعی به تدریج از داخل تخریب شده به طوریکه سقف بیشتر قسمت های آن از بین رفت.
فریدون اله یاری گفت: با توجه به فروش خانه تاریخی تدین توسط وارثان مرحوم تدین،مالک جدید با مقاومت دربرابر ثبت ملی این خانه تاریخی،دردوماه گذشته با تعرض به این بنای تاریخی ،اقدام به تخریب بخشهائی از آن ازجمله تخریب سقف بخشهائی از خانه کرد.
وی افزود: پس ازاین اقدام غیر فرهنگی، مدیریت میراث فرهنگی شهرستان با هماهنگی اداره کل به سرعت وارد عمل شده وبا برخورد قانونی به موقع ازادامه تخریب این خانه تاریخی ارزشمند جلوگیری به عمل آورد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان در همین راستا افزود: با توجه به مقاومت مالک جدید این خانه در برابر ثبت ملی اثر، همکاران میراث فرهنگی شهرستان و همچنین همکاران حوزه ثبت آثار تاریخی استان به سرعت وارد عمل شده و در حالی که پرونده این تخلف در دستگاه قضائی در جریان بود با مشقت فراوان در حالی که مالک خانه از ورود کارشناسان به داخل خانه جلوگیری می کرد،با همکاری نهادهای مختلف ،ا ستناد به عکسهای تاریخی وپرونده این اثر دراداره کل وبا تکیه بربررسی های میدانی، درعرض یک هفته اقدام به تهیه پرونده ثبت اضطراری این خانه تاریخی وارائه آن در موعد مقرر آنهم به صورت خارج از نوبت به شورای عالی ثبت ملی کشور نمودند.

الهیاری درباره آخرین فرآیند ثبت این خانه تاریخی تصریح کرد: پس از تهیه پرونده ،مرحله بعدی دفاع از این پرونده در شورای عالی ثبت آثار تاریخی کشور بود. و این درحالی است که با توجه به تخریب بخشهائی ازاین خانه،اعضای تیم ثبتی استان با مستندات متقن وبا دفاعی شایسته موفق شدند تا نظر مساعد اعضای شورا راجلب نمایند،لذا پس ازارائه دفاعیات گروه کارشناسی ،این خانه تاریخی با اکثریت آراءاعضای شورای ثبت ملی آثار کشور در خارج از نوبت رسیدگی شده وبه صورت اضطراری به ثبت ملی رسید.
وی همچنین درهمین راستا اظهار کرد: هم اکنون با توجه به ثبت ملی این اثر،همکاران این اداره کل به ویژه مسئولین میراث شهرستان ویگان حفاظت اداره کل با قدرت تمام اقدامات لازم را درراستای حفاظت از بخشهای سالم این اثر به عمل آورده وسپس تلاش داریم تا بخشهای تخریب شده این اثر منحصر به فرد تاریخی را مرمت کنیم.
بنا بر نظر کارشناسان ،سرعت عمل اداره کل میراث فرهنگی استان درثبت اضطراری این اثرملی از یکسو باعث حفاظت ازاین اثر ملی خواهد شد وازسوی دیگر این حرکت به نوعی اقدامی بازدارنده در جهت حفاظت از سایر آثار تاریخی شهرستان وهمچنین کل استان به شمار می رود.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار