امروز: چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
کد خبر: 18154
تاریخ انتشار: ۷:۴۶ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۷
چاپ خبــر
Share
رئیس پلیس تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان اصفهان:

رئیس پلیس فتای استان اصفهان گفت: به شهروندان هشدار می دهیم که هنگام خرید حتما مراقب باشند و در موقع سفر اجازه ندهند تراکنش به صورت پنهانی و دور از دید خودشان انجام شود، به ویژه برای اعمال رمز در دستگاه های پز حتما خود افراد اقدام کنند.

به گزارش بینا، استفاده از خودپردازها و کارت‌خوان‌های فروشگاهی امروز به امری متداول تبدیل شده و به جرأت می‌توان گفت که بدون آنها نمی‌توان به راحتی به کسب و کار پرداخت. در دنیای دیجیتال امروز بسیار مهم است که مراقب اطلاعات شخصی خود باشیم امری که اغلب اوقات متاسفانه جدی گرفته نمی‌شود.
خرید از فروشگاه های دارای نماد الکترونیک
یکی از دستگاه‌های الکترونیکی که از مدت‌ها پیش مورد هدف کلاهبرداران قرار گرفته، دستگاه‌های خودپرداز و کارت خوان است. همین امر توجه کلاهبرداران را نیز به دنبال داشته است و جالب این است که آنان از کوچکترین غفلت و بی‌اطلاعی شهروندانی که قصد خرید از حراج‌های اینترنتی نوروزی را دارند باید توجه داشته باشند در دام کلاهبرداران سایبری نیفتند و از فروشگاه‌هایی خرید نمایند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند.
افراد سود می‌برند و از جایی که اصلا تصور نمی‌کنیم به کلاهبرداری می‌پردازند.
توصیه های پلیس فتا حاکی از آن است که شهروندانی که قصد خرید در حراج‌های اینترنتی نوروزی را دارند در دام کلاهبرداران سایبری نیفتند. شهروندان توجه کنند حتما در خریدهای اینترنتی از فروشگاه‌هایی خرید نمایند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند. به هرحال باید توجه داشته باشیم که در عین حال که کارت‌ها نیاز ما را برطرف می‌کنند، باید در حفظ امنیت آنها هم بکوشیم و بیاموزیم تا از اطلاعات محرمانه خود محافظت کنیم، علاوه بر این از ارائه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب، شماره‌های کارت اعتباری و اعلام رمز آنها و… به سایت‌های متفرقه و مشکوک خودداری کنید و از عملکرد اینترنتی و قانونی بانک‌ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل نماییم.
احتیاط در خرید های نوروزی
رئیس پلیس تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان اصفهان در زمینه احتیاط در خرید های نوروزی بیان کرد: خرید در سفرهای نوروزی یکی از مسائل ضروری است و به ناچار با این امر برخورد داریم به ویژه مسافران که در شهرهای دیگر هستند اقدام به خرید در این سفرها می کنند.
وی درباره خرید از حاشیه شهرها افزود: یکی از موضوعاتی که معمولا در سفرهای نوروزی اتفاق می افتد، خرید از حاشیه شهرها به ویژه از خودروها و وانت بارهایی است که اقدام به دست فروشی می کنند. در سالهای گذشته این مشکل برای شهروندان به وجود می آمد. گاهی اوقات شاهد بودیم که مسافران در راه، باید در این نت سراها یک سری موارد استاندارد و امنیتی رعایت شود و این نت سراها مجهز به دوربین مدار بسته باشند.
اقدام به خرید کرده و از پز همان دست فروشان استفاده می کردند، متاسفانه به صورت مخفیانه فروشندگان اقدام به استفاده از اسکنر و کپی برداری کارت های اعتباری مردم می کردند و در نهایت موجب برداشت غیر مجاز از شتاب های بانکی شان می شد.
سرهنگ سید مصطفی مرتضوی در توصیه به شهروندان در هنگام خرید و استفاده از دستگاه های پز اظهار کرد: به شهروندان هشدار می دهیم که هنگام خرید حتما مراقب باشند و در موقع سفر اجازه ندهند تراکنش به صورت پنهانی و دور از دید خودشان انجام شود، به ویژه برای اعمال رمز در دستگاه های پز حتما خود افراد اقدام کنند.
به طور قطع با رعایت این نکات تا حد زیادی از سرقت‌ها و جرائم الکترونیکی کاسته می‌شود ضمن اینکه آرامش و امنیت نیز برای استفاده‌کنندگان از این کارت‌ها را به همراه خواهد داشت.
لزوم رعایت موارد استانداردی و امنیتی در نت سراها
حفاظت از حریم خصوصی در اینترنت می‌تواند شامل هر چیزی، از قفل کردن رایانه‌ شخصی گرفته تا بالا بردن امنیت حساب‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی باشد. اینترنت در کل محلی خطرناک است و حفظ امنیت وظیفه‌ خود افراد است.
چنانچه همشهریان مجبور هستند از اینگونه اطلاعات در سیستم های نت سراها استفاده کنند بلافاصله نسبت به حذف و معدوم سازی اطلاعاتی که در سیستم ها وارد کردند اقدام کنند و اجازه سوء استفاده از اطلاعات شخصی شان را به افراد فرصت طلب و سود جو ندهند.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به این نکته که معمولا در سفر شهروندان ممکن است نیاز به اینترنت داشته باشند، خاطرنشان کرد: ممکن است که در زمان سفر و نیاز به اینترنت، شهروندان از ساز و کار اینترنت موبایلی خودشان نتوانند استفاده بکنند و به همین دلیل به نت سراها مراجعه می کنند می طلبد که در این نت سراها یک سری موارد استانداردی و امنیتی رعایت شود و این نت سراها مجهز به دوربین مدار بسته باشند.
سرهنگ مرتضوی یادآور شد: این نت سراها باید ویندوز و سیستم هایشان را فریز کنند تا اطلاعات هر شهروندی بلافاصله حذف و سیستم برای مشتری بعدی مهیا شود، علاوه بر این موارد این نت سراها باید از سیستم های امنیتی و آنتی ویروس ها استفاده کنند.
رئیس پلیس تولید و تبادل اطلاعات انتظامی استان اصفهان با تاکید به این موضوع که آلودگی ها در نت سراها فوق العاده بالا است، خاطر نشان کرد: امروزه نت سراها مورد استفاده عموم مردم است و متاسفانه آلودگی ها در نت سراها فوق العاده بالا و معمولا درصد نشر و سرقت اطلاعات بسیار زیاد است.

حذف و معدوم سازی اطلاعات اولیه در سیستم های نت سراها
به گفته سرهنگ مرتضوی؛ در صورتی که شهروندان در سفر مجبور هستند که از نت سراها استفاده کنند، باید در نظر داشته باشند مسائل حساس، شخصی و محرمانه را کمتر در این موضوع ها مطرح کنند، به ویژه مسائل مالی از اهداف عمده هست تا سرقت اطلاعات مالی اتفاق نیفتد.
این مقام ارشد انتظامی در خاتمه متذکر شد: چنانچه همشهریان مجبور هستند از اینگونه اطلاعات در سیستم های نت سراها استفاده کنند بلافاصله نسبت به حذف و معدوم سازی اطلاعاتی که در سیستم ها وارد کردند اقدام کنند و اجازه سوء استفاده از اطلاعات شخصی شان را به افراد فرصت طلب و سود جو ندهند.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار