امروز: چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
کد خبر: 18190
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
چاپ خبــر
Share
معاون سازمان جهاد کشاورزی اصفهان:

افیونی گفت: شهرستان‌های نجف‌آباد، تیران و کرون، خمینی‌شهر و فلاورجان در حال حاضر با ممنوعیت جوجه‌ریزی مواجه بوده ولی سایر شهرستان‌ها تا پایان فروردین‌ماه می‌توانند جوجه‌ریزی داشته باشند.

به گزارش بینا؛ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در نشست خبری با اشاره به آخرین وضعیت بازار مرغ و تخم‌مرغ، اظهار کرد: بیماری آنفولانزا پرندگان حدود ۶۰ کشور دنیا را با خود درگیر کرده که ایران نیز یکی از این کشورها بود.

امیرحسین افیونی با اعلام اینکه ۲۱ استان کشور با بیماری آنفولانزا پرندگان درگیر شدند، اضافه کرد: با توجه به تراکم بالا و آمار بالای پرورش طیور در اصفهان، تصمیم بر آن شده که از ابتدای اسفندماه جوجه‌ریزی در سطح استان متوقف شود.

وی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالا و ذخایر مناسبی که در استان وجود داشت، هیچ‌گونه مشکلی به وجود نیامده و مرغ و تخم‌مرغ به میزان کافی وجود دارد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان میزان ذخایر مرغ استان را حدود هشت هزار تن اعلام کرد و گفت: مرغ‌های ذخیره‌شده دارای بالاترین کیفیت بوده و با قیمت حداکثر پنج هزار و ۷۰۰ تومان در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

افیونی با بیان اینکه هیچ نگرانی برای تأمین مرغ وجود ندارد، افزود: علاوه بر ۸ هزار تن ذخایر مرغ استان، این آمادگی وجود دارد که در صورت نیاز ۱۰ هزار تن مرغ دیگر نیز از طریق شرکت پشتیبانی دام برای مصرف در اختیار استان قرار گیرد.

وی بابیان اینکه از حدود ۲۰ روز پیش تاکنون بیماری آنفولانزای پرندگان در استان مشاهده نشده است، اضافه کرد: درصورت عدم مشاهده این بیماری تا چندروز آینده در سطح استان، مقدمات جوجه‌ریزی در استان فراهم شده و ماهانه تا سقف ۱۰ میلیون قطعه می‌توان جوجه‌ریزی داشت.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه امیدواریم بازار آرامی را برای ورود به ماه رمضان داشته باشیم، گفت: بیماری آنفولانزا در استان‌های فارس و یزد شیوع کمتری داشت، همچنین در این مدت نیز حجم جوجه‌ریزی‌ها در این استان‌ها افزایش یافت تا مرغ زنده به کشتارگاه‌های استان وارد شود.

افیونی با بیان اینکه از شنبه هفته آینده مرغ زنده از استان‌های یزد و فارس وارد استان می‌شود، اظهار کرد: با واردات مرغ از استان‌های هم‌جوار و همچنین در نظر گرفتن مرغ‌های صادراتی موجود در سردخانه‌های استان مشکلی در تأمین و عرضه مرغ در سطح استان نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌ها، مصرف تخم‌مرغ در بخش خانگی و صنعتی در شش ماه ابتدایی سال کاهش و قیمت‌ها نیز سیر نزولی پیدا می‌کند؛ در حال حاضر نیز قیمت تخم‌مرغ حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش‌یافته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه بازار آرامی را در نوروز طی کردیم، تصریح کرد: به دلیل مباحث قرنطینه‌ای و جلوگیری از انتقال بیماری آنفولانزا به مدت ۴۶ روز است که استان تولید مرغ نداشته و مرغ زنده نیز وارد استان نمی‌شود؛ البته در کشور ۶۰ هزار تن مرغ صادراتی موجود بوده و این فرصتی برای تغییر ذائقه مردم از مرغ گرم به سمت مرغ سرد است.

افیونی با بیان این‌که راکدترین بازار مصرف مرغ و تخم‌مرغ مربوط به فروردین و اردیبهشت‌ماه است، اضافه کرد: التهابی برای مصرف نداشته و با مرغ زنده، مرغ کشتار شده و مرغ منجمد صادراتی بازار آرامی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه سال ۹۵ صادرات مرغ و تخم‌مرغ با شیب خوبی پیش رفت، یادآور شد: شروع بیماری آنفولانزا از آبان‌ماه در کشور موجب قرارگرفتن کشورمان در لیست قرمز صادرات شد، اما از ابتدای سال تا آبان ماه سال گذشته ۶۰ هزار تن مرغ و ۷۰ هزار تن تخم‌مرغ از استان به کشورهای دیگر صادر شد و درصورتی‌که موضوع بیماری به وجود نمی‌آمد میزان صادرات در هرکدام از این محصولات به بیش از ۱۰۰ هزار تن می‌رسید.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: شهرستان‌های نجف‌آباد، تیران و کرون، خمینی‌شهر و فلاورجان در حال حاضر با ممنوعیت جوجه‌ریزی مواجه بوده ولی سایر شهرستان‌ها تا پایان فروردین‌ماه می‌توانند جوجه‌ریزی داشته باشند.

افیونی با اعلام اینکه بر اثر بیماری آنفولانزا ۳ و نیم میلیون قطعه مرغ و انواع طیور و ۵۷۵ تن تخم‌مرغ در استان معدوم شده است، گفت: واحدهایی که بیمه بوده خسارات خود را از بیمه دریافت می‌کنند و برای واحدهای فاقد بیمه در حال تلاش هستیم تا در صورت امکان بخشی از خسارات به آن‌ها پرداخت شود.

صاحب نیوز

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار