امروز: چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷
کد خبر: 5637
تاریخ انتشار: ۳:۵۸ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۳/۰۲/۱۲
چاپ خبــر
Share
روحانی در جشن روز کارگر:

بینا: رئیس‌جمهور گفت: دولت تدبیر و امید مصمم است سال ۹۳ را سال رونق تولید و شکست رکود اقتصادی اعلام کند.

به گزارش پایگاه خبری شهرستان نجف آباد «بینا» به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در اجتماع بزرگ کارگران به‌مناسبت روز جهانی کارگر، گفت: کارگران عزیز ما ستون فقرات تولید کشور هستند. ما امروز از استقلال و خودکفایی سخن می‌گوییم. اگر امروز از تولید داخلی حرف می‌زنیم و از تولید داخلی خود حمایت می‌کنیم، همه و همه در سایه کار و کوشش کارگران عزیز و پرتلاش این سرزمین است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: در آن روزی که انقلاب می‌خواست در مسیر پیروزی قرار بگیرد، این کارگران انقلابی و فداکار بودند که در خیابان‌های تهران و شهرستان‌ها و سراسر کشور حماسه انقلابی آفریدند و انقلاب ما را به‌راهبری امام عزیز و بزرگوارمان به پیروزی رساندند. آن روز که سخن از استقرار نظام اسلامی در سال‌های ۵۷ و ۵۸ مطرح بود، حضور کارگران عزیز در صحنه‌های مختلف بود که در برابر انواع توطئه‌ها ایستادند.
روحانی تأکید کرد: اگر دفاع مقدس پیش آمد، این کارگران عزیز ما بودند که در صحنه نبرد همه‌جا به‌عنوان بسیجی، سرباز، جهادگر و همه بخش‌های پشتیبانی حضور داشتند. اگر امروز ما از سال فرهنگ و اقتصاد سخن می‌گوییم این کارگران عزیز ما هستند که باید در صحنه اقتصاد و حتی در صحنه فرهنگ بار سنگین تحول، تعالی و تولید کشور را بر دوش بگیرند.
وی تصریح کرد: اگر امروز می‌بینیم کشورهای نوظهوری در آسیا و آمریکای لاتین در مسیر پیشرفت قرار گرفته‌اند به‌خاطر استفاده از معادن زیرزمینی این کشورها نیست. اگر امروز پیشرفت در کشورهای نوظهور را می‌بینیم در سایه کار، تلاش، فعالیت و تولید است. ما باید الگوی توسعه آینده کشورمان را بر مبنای اشتغال جوانان عزیزمان طراحی کنیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز میلیون‌ها جوان تحصیل‌ کرده ما آماده اشتغال هستند. دولت تدبیر و امید در سایه حمایت شما این بار را بر دوش دارد و مصمم است سال ۱۳۹۳ را سال رونق تولید و شکستن رکود اقتصادی اعلام کند.
روحانی با بیان اینکه اولین جلسه در سال ۱۳۹۳ جلسه شورای عالی اشتغال بود که در نهم فروردین امسال برگزار شد که این شورا کار خود را آغاز کرده است، افزود: بنده در اینجا به وزیر تعاون، کار و رفاه اعلام می‌کنم که اولین قدم در اشتغال، امنیت شغلی کارگران عزیز ماست.
وی خطاب به ربیعی گفت: آقای وزیر، نگذارید خانه کارگری بی‌فروغ بماند. چراغ کار و اشتغال در سراسر ایران عزیز ما باید همواره تابناک باشد. بنده در اینجا اعلام می‌کنم که آقای ربیعی، بنده در دنیای کار و تلاش و تولید، تبعیض جنسیتی را نمی‌پذیرم. زنان و مردان ما در صحنه کار، تلاش و فعالیت برابر و باید از امتیاز و حقوق برابر برخوردار باشند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: رضایت کارگران به‌معنای حرکت سریع چرخ تولید و اشتغال است. براساس گزارش‌هایی که به بنده اعلام کرده‌اند، بخش بزرگی از بخش کارگری جامعه ما از مسئله مسکن در رنج هستند. در سال جاری اقدامات لازم برای مسکن کارگران باید آغاز شود. دولت در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اقدامات و کمک‌های لازم برای شروع این کار بزرگ و عظیم را آغاز خواهد کرد.
روحانی به پوشش دفترچه بیمه کارگران اشاره کرد و گفت: بنده در زمینه پوشش دفترچه بیمه شنیده‌ام که برخی از کاراگران ساختمانی از این امتیاز محروم هستند. آقای ربیعی باید برای حل مشکل کارگران ساختمانی و کارگران فصلی اقدام جدی را انجام دهد.
رئیس‌جمهور گفت: روزی کشور ما آباد و سربلند است که در مزارع و کارخانه‌های این کشور کارگران عزیز ما بانشاط و بدون دغدغه مشغول کار و فعالیت باشند و برای اینکه دغدغه‌ها برطرف شود این دولت در سال ۹۳ مصمم است در زمینه درمان، بهداشت و سلامت مردم به‌ویژه کارگران قدم‌های جدی را بردارد.
وی تأکید کرد: من در اینجا به جناب آقای ربیعی خطاب می‌کنم که بیمارستان‌های تأمین اجتماعی باید در مسیر بهبود عملکرد قرار گیرد. ما یک بیمارستان میلاد نمی‌خواهیم، می‌خواهیم بیمارستان‌های میلاد در استان‌ها و شهرهای مختلف خدمات خود را به کارگران و ملت عزیز ارائه دهند.
روحانی با بیان اینکه دفترچه‌های بیمه درمانی باید ارتقا و ارزش‌های لازم را پیدا کند، اظهار داشت: مردم نباید از نظر مسئله درمان دارای دغدغه خاطر باشند. در زمینه اشتغال‌های کوچک، صنایع دستی و اشتغال روستائیان و اشتغال در همه زمینه‌ها باید توجه کرد.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امسال طبق آمار از اول اردیبهشت‌ماه ورود گردشگران خارجی به ایران نسبت به مشابه سال قبل دو برابر افزایش پیدا کرده است. از این‌رو زمینه گردشگری داخلی و گردشگری خارجی باید فراهم شود تا در سایه فعال شدن بخش گردشگری بخشی از بیکاری‌های جامعه مرتفع شود و مسیر اشتغال در مسیر درست و پویایی قرار گیرد.
روحانی با بیان اینکه باید مدیریت بخش تولید متحول شود و سرمایه و تکنولوژی وارد کشور شود تا کار رونق پیدا کند، اضافه کرد: دولت مصمم است تمام قفل‌های تحریم نابه‌جا علیه ملت را بشکند. تحریم نابه‌جای قدرت‌های بزرگ علیه ملت ایران برای همه مردم به‌ویژه کارگران درد و رنج بود.
وی تأکید کرد: دولت مصمم است با حفظ حقوق ملت ایران در سایه تعامل با جهان درها را به‌روی صادرات کالاهای ایرانی باز کند. اگر ما مسیر درست کالاها را هموار کنیم این مسیر به‌معنای استقلال بیشتر و رونق تولید است.
رئیس‌جمهور با بیان “باید منابع ارزی را مدیریت کنیم” اظهار داشت: در گذشته ما برای کشورهای دیگر اشتغال درست می‌کردیم و باید با منابع ارزی و مواد اولیه قطعات و تکنولوژی را وارد کشور کنیم.
روحانی افزود: کار باید به دست کارگر ایرانی باشد و در سایه هموار کردن مسیر تولید و تعامل سازنده با جهان قدم به قدم برای رفع تحریم‌ها باید زمینه رشد، اشتغال و تولید را مهیا و فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه در اقدام اولیه بخش‌هایی از تحریم برداشته شد، یادآور شد: در بنادر جنوب ما کارگران ایرانی مشغول فعالیت برای تخلیه بار هستند و در گذشته کشتی‌ها در بنادر جنوب کشور و خلیج فارس پهلو می‌گرفتند.
رئیس جمهور تأکید کرد: ما باید مزارع خود را آباد کنیم. به همین جهت در سال ۹۳ به‌حول و قوه الهی در زمینه مسئله کشاورزی ما ۲۰۰ هزار هکتار زمین را تحت آبیاری مدرن قرار می‌دهیم. اگر بخواهم این آمار روشن شود باید بگویم در طول ۲۲ سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تحت برنامه آبیاری قرار گرفته بود، اما در سال ۱۳۹۳ و به‌حول و قوه الهی ۲۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی تحت برنامه آبیاری مدرن قرار خواهد گرفت.
روحانی تصریح کرد: از این رو صدها هزار نفر به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم مشغول کار و فعالیت خواهند شد.
وی اظهار داشت: در زمینه فناوری اطلاعات و مشغول شدن جوانان در آی‌سی‌تی امسال پهنای باند اینترنت به دو برابر افزایش یافته و ما این افزایش را ادامه خواهیم داد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه هم‌اکنون با ده‌ها شرکت بزرگ در سطح جهان در حال مذاکره هستیم تا به جای خرید دارو، کارخانه‌های تولید دارو در ایران افتتاح شود، تصریح کرد: به‌جای خرید دارو، کارخانه‌های تولید دارو را در ایران افتتاح می‌کنیم و این کارخانه‌ها آغاز به کار می‌کنند تا بتوانیم بخشی از داروهای منطقه خود را تأمین کنیم. ضمن اینکه در بخش‌های گاز، نفت و صنایع قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است.
روحانی اضافه کرد: قرار است تمام سواحل جنوبی کشور از سیستان و بلوچستان گرفته تا خوزستان آباد شوند و این اقدام به دست پرتوان شما کارگران عزیز است.
وی با بیان “بنده افتخار می‌کنم که دست همه کارگران ایرانی را ببوسم” اظهار داشت: با تلاش و کوشش شما ان شاء الله ایرانی آبادتر و سرافرازتر خواهیم داشت و اقتصاد مقاومتی به دست شما اجرا خواهد شد و فرهنگ و اقتصاد هم به دست شما عملیاتی خواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه باید عدالت در زمینه اشتغال استقرار یابد، افزود: استان‌ها و مناطقی که از محرومیت بیشتری برخوردارند باید برای آنها در زمینه اشتغال برنامه‌ریزی سریع‌تری انجام شود. همچنین بنده از وزارت کار می‌خواهم برای تربیت و آموزش فنی و حرفه‌ای این آموزشگاه‌ها را به سراسر ایران گسترش دهند.
روحانی تصریح کرد: علی‌رغم تبلیغات دشمنان، سال ۹۳ سال پررونق و پرنشاط خواهد بود که این اقدام تلاش شما کارگران را می‌طلبد.
وی با اشاره به فعالیت‌های تشکل‌های کارگری، افزود: باید زمینه تشکل‌های مدنی، مردمی و انجمن‌های خاص امثال کارگری، آزاد و بدون مشکل باشد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزاد صدای خود را به گوش مسئولان و وزارت کار به‌صورت شفاف برسانند و دولت نباید در این تشکل‌ها مداخله کند.
روحانی با بیان اینکه این تشکل‌ها مردمی است و در اختیار مردم است، گفت: از این‌رو دولت باید بستر لازم را برای فعالیت و حمایت لازم نسبت به این جمعیت‌ها انجام دهد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور، گفت: کارگران به دولت امید بسته‌اند. به همین جهت کارگران امروز آماده پذیرش کار بیشتر هستند، ضمن اینکه به شعار دولت تدبیر و امید هم دل بسته‌اند.
وی تأکید کرد: بنا دارم نظارت کارگران در وزارت کار و تأمین اجتماعی را افزایش دهم.
ربیعی خطاب به رئیس‌جمهور اظهار داشت: با تدبیر شما و حمایت از کارگران ان‌شاءالله ما در روزهای نه‌چندان دور نیازمند جهش‌های جدید در اقتصاد خواهیم بود.
انتهای پیام/*

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار