امروز: چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
کد خبر: 8210
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۰ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۲۱
چاپ خبــر
Share
معرفی شهرستان

در دوره صفوی شهر نجف آباد با طرح شیخ بهایی و به پیشنهاد او به عنوان یک شهر جدید احداث شده است .

از جمله آثار و ابنیه تاریخی در شهرستان نجف آباد، می توان به قدمگاه قدیم (محل فعلی شهرداری که جزء آثار به ثبت رسیده در میراث فرهنگی است) ، قلعه های قدیمی و منحصر به فرد از جمله قلعه قامیشلو، قلعه صارم الدوله، قلعه معروف رضا خان، قلعه معروف غریب خان و … که در حال حاضر بعضاً به صورت متروکه درآمده اند و یا تعدادی حدود ۱۰ ساختمان برج که در سطح منطقه از لحاظ ترکیب ساختمانی و ارتفاع بی نظیر بوده و محلی امن و زیستگاهی عمده برای کبوتران بومی و مهاجر بوده است و چیزی بالغ بر هفتاد مسجد و حسینیه قدیمی با ترکیب و معماری خاص بنا گردیده است و از همه مهم تر وجود ابنیه و آثار مسجد و حسینیه که از جمله زیارتگاه های مردم این شهرستان می باشد که همه از منصوبین به امامان و معصومین (علیهم السلام) می باشند از جمله این امامزاده ها میتوان به:
امامزاده ساره مریم، از دختران امام موسی این جعفر (ع)، واقع در روستای جوزدان
امامزاده شمس، از پسران امام موسی ابن جعفر (ع)، واقع در شهر علویجه
امامزاده لا فرح، از نوادگان امام موسی ابن جعفر (ع)، واقع در شهر دهق
اشاره کرد.آثار دیدنی شهرستان نجف‌آباد از جهت آثار باستانی از ابنیه قابل ملاحظه‌ای برخوردار نیست. آثار تاریخی عمدتاً منحصر به ساختمانهایی از دوره قاجاریه می‌باشد که از ارزش یک ابنیه قابل حفاظت نیز برخوردار نیستند. با این وجود از آثار زیر که بعضی حتی از بین رفته و اثری از آنها باقی نیست می‌توان نام برد .
مزرعه بلمچه:
این مزرعه قدیمی ترین واحد کشاورزی شهر بوده که اکنون بصورت نیمه بایری درآمده و ته‌ چینه‌هایی با مقداری درخت و قناتی تنک آب که از دامنه کوههای شمالی سرچشمه گرفته از آن باقی است .
حمام کهنه:
این حمام متعلق به عصر صفویه بوده در سالهای اخیر به کلی ویران و به جای آن حمام نیمه تمامی بنا گردیده است .
حصار قدیمی شهر نجف‌آباد :
که از اقدامات مهم شیخ بهائی محسوب می‌گردد و اکنون از آن اثری نیست.
قنات نجف‌آباد :
به طول ۵۴ کیلومتر که آنرا نیز از کارهای شیخ بهائی محسوب می‌دارند.
قنات کهریز یا «سندل‌گبر»:
که سابقه آنرا به پیش از بنای شهر نجف‌آباد می‌رسانند.
کاروانسرای حسنیجه:
این کاروانسرا در کنار روستای حسنیجه به ابعاد ۰۳/۵۰*۳۰/۵۸ بنا گردیده است که امروز به حالت نیمه ویرانه‌ای درآمده و صورت آغل احشام بخود گرفته است.
قلعه سنگی علویجه:
این قلعه در دامنه گردنه‌ای به ارتفاع ۱۹۰۰ متر بنا شده است با ابعادی که برابر ۵/۴۴*۵/۴۲ متر می‌باشد. ورودی این قلعه در قسمت جنوبی قرار دارد. با سردری که دهانه طاق ۹۰/۴ متر و دو جرز بزرگ آن به قطر ۱۹۵ سانتیمتر و عمق ۲۱۰ سانتی‌متر می‌باشد. در سه سوی قلعه ایوانها و اطاقهای مختلفی است که بوسیله سالنهائی به دیوار خارجی قلعه به قطر ۹۰ سانتیمتر ارتباط دارند. به علت اینکه طاقها نسبت به دهانه‌ها کشیده می‌باشد و ملاطها از گچ و رس هستند و ترک برداشته و ریزش برف در افزایش ترکها مؤثر بوده، خرابی هایی ببار آورده است.
مسجد جامع دهق:
این مسجد در حدود ۸۰۰ متر مساحت دارد که بنایش را به عهد سلجوقیان نسبت می‌دهند.
مسجد جامع جوزدان:
در ضلع جنوب غربی مسجد، در یکی از اتاقها قبور تنی چند واقع شده از جمله قبر شیخ صفی‌الدین شیخ ملکشاه متوفی هشتم جمادی‌الثانی ۱۱۰۱ هـ.ق فارغ از آثار فوق به بناها و آثاری در بعضی نقاط مانند علویجه برمی‌خوریم که منسوب به زردشتیان می‌باشد. همچنین ابنیه‌ای که از معماری ویژه عهد قاجاری برخوردار است از آن جمله ساختمانی در باغ حاجی‌آباد و قمشلو کرون را می‌توان نام برد.
برجهای هفتگانه جوی خارون:
اولین طرح گردشگری نجف آباد معروف به هفت برج و به نام طرح گردشگری ارگ شیخ بهایی به همت شهرداری نجف آباد باز سازی شده است .
najafabad

اکرم خیراللهی در تاریخ ۵ام ، شهریور ۱۳۹۵:

سلام ای کاش تنها به معرفی جاذبه بسنده نمی کردید و تلفن تماس با مسیولین مربوطه جهت انجام هماهنگی برای بازدید را هم در اختیار علاقمندان میگذاشتید تا کسانی که میخواهند از راه دور برای بازدید بیایند حداقل بدانند چه روزها و ساعاتی امکان بازدید وجود دارد.
سپاس

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار